Historie

Horská chata Violka

O historii této malebné roubenky víme tolik, že ji památkáři vedli jako kulturní památku - alpský horský typ architektury do r. 1960 a že byla údajně postavena někdy v 70. letech 19. století. Naštěstí při ničivém požáru na Kvildě zůstala tato stavba na rozdíl od mnoha staveb v obci nepoškozená.

Stála totiž osamoceně a byla obklopena loukami. Violka měla původně šindelovou střechu – tato byla objevena pod eternitem firmou, která předchozím majitelům dělala na chaloupce novou střechu.

Kvilda je nejvýše položenou obcí v České republice 1065 m.n.m. V samém srdci Šumavy, uprostřed plání, obklopena lesy a rašeliništi, kde nedaleko pramení řeka Čech - Vltava. Kvilda je významné centrum letní a zimní rekreace, ideální východisko turistiky.

Osada byla založena na přelomu 15. a 16. století při cestě z Pasova do Kašperských Hor, kde se již ve 14. století rýžovalo zlato. V 19. století se obec proslavila dílnou zhotovující obrázky na skle. Byla zde natočena řada filmů. Mezi nejznámější patří "Král Šumavy", "Černý vlk", "Na pytlácké stezce", "Pod jezevčí skálou", "Za trnkovým keřem"...