Sport a zábava

Ideální východisko pro pěší turistiku, cykloturistiku, houbaření...

V zimní sezoně jsou přímo v místě k dispozici dva vleky + jeden dětský zdarma pro sjezdové lyžování, dále pak se zde nachází opravdu nesčetné množství krásných běžeckých tratí. Náročnější lyžaři pak mohou navštívit nedaleký lyžařský areál Zadov.

Lyžařské trasy na Kvildsku jsou stejně jako na ostatním území NP Šumava strojově upravovány v případě dostatečného množství sněhové pokrývky od 15. prosince do 31. března. Četnost strojové úpravy závisí na množství shromážděných finančních prostředků a na aktuálním stavu počasí. Některé trasy na Kvildsku jsou pouze prošlapovány, jejich strojová úprava není vzhledem k terénu možná.

Systém lyžařských tras je v terénu vyznačen dřevěnými směrovkami s vygravírovaným symbolem lyžaře, na některých místech už i novým terénním značením KČT.

Pozor: Lyžařské trasy jsou v systému značení KČT označeny oranžovou barvou, která je snadno zaměnitelná se žlutou barvou značící cyklotrasy!

Přehled lyžařských tras na Kvildsku

Kvilda – Horská Kvilda

Rovinatá, 4,5 km dlouhá trasa vhodná i pro začátečníky. Cestou míjíte rašeliniště Jezerní slať, které je v zimním období při vyšší sněhové pokrývce uzavřeno. Důvodem uzavření je zimování tetřívka obecného v rašeliništi a snaha o zabránění poškození kleče přimrzlé k poválkovému chodníku. Po dojezdu na Kvildu máte několik možností k občerstvení. Odtud můžete pokračovat přes Zlatou Studnu na Churáňov či Zhůří, nebo se přes Filipovu Huť vrátit zpět do Kvildy.

Pozn.: Všechny vyjmenované trasy jsou strojově upraveny, kromě úseku Kvilda - Filipova Huť.

Kvilda - Pramen Vltavy

Trasa je dlouhá 7 km a mírně stoupá lesem až k Prameni Vltavy. V případě oblevy bývá tento úsek jako jeden z prvních špatně sjízdný pro velké množství nečistot a chvostoskoků. Asi 500 m za Pramenem Vltavy se můžete vydat buď vpravo přes Černou horu (pozor, připravte se na velké a dlouhé stoupání) směrem na Březník, Filipovu Huť či Modravu, nebo vlevo přes Stráž (opět dlouhé stoupání) na Bučinu. V případě dobré viditelnosti je odtud pěkný výhled na Alpy. Z Bučiny se můžete vrátit přímo zpět do Kvildy (celý okruh je dlouhý 18 km) nebo pokračovat přes Knížecí Pláně směrem na Borová Lada, popř. Strážný.

Všechny výše vyjmenované trasy jsou strojově upraveny, stopy v okolí Borových Lad jsou upravovány méně kvalitní rolbou. Trasa Knížecí Pláně - Strážný bývá upravena pouze při velmi stabilním počasí.

Kvilda - rozcestí Staré Hutě - Přilba

Z Kvildy vedou na rozcestí Staré Hutě dvě různé trasy (podle značení pro pěší modrá a žlutá turistická značka). Terénní profil modré značky je méně členitý. Z rozcestí Staré Hutě můžete pokračovat přes vrchol Přilby směrem na Churáňov nebo po sjezdovce do Nových Hutí.

Žádná z uvedených tras není strojově upravována, kromě krátkého úseku V sedle Přilby - Churáňov; při oblevě pak bývají lyžařské stopy velmi brzy znečištěny.

Kvilda - Bučina

Výše zmiňovaná upravovaná lyžařská stopa vede podél komunikace, která bývá pluhována. Díky tomu je tato trasa vhodná i pro pěší, popř. i pro bruslařskou techniku.

Nástupní místa

Hlavní nástupní místo do většiny tras je ve středu obce u informačního střediska NPŠ. Odtud můžete vyjet směrem na Kvildu. Z této trasy odbočuje po 1 km (na turistickém rozcestí U Tremlů) lyžařská trasa na rozcestí Staré Hutě.

Od informačního střediska se můžete vydat i k Prameni Vltavy, i když v tomto případě máte i druhou možnost. Pokud projdete pěšky obcí, můžete využít druhé nástupní místo za penzionem „U pily“. Přibližně 150 m od penzionu začíná strojově upravená lyžařská stopa, která se zde větví a vede jak k Prameni Vltavy, tak na Bučinu.